Nedávné studie z University of Oxford prokázaly, že konzumace červeného, kuřecího i krůtího masa je spojena s vyšším rizikem devíti různých onemocnění, včetně srdečních chorob, cukrovky a zápalu plic. Americký biochemik Thomas Colin Campbell, PhD. uvedl, že vyřazení živočišných potravin ze stravy může vést k léčbě daných onemocnění.
Studie dále ukazuje, že rostlinná strava má přínos nejen pro naši planetu, ale i pro celkové zdraví lidského organismu.
- Rostlinná strava je spojována se sníženým rizikem srdečních onemocnění.
- Několik výzkumů naznačuje, že pro prevenci diabetu 2. typu je rostlinná strava mnohdy účinnější než samotné léky.
- Konzumace masa a mléčných výrobků je spojována se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny. Rostliny však produkují mnoho fytochemikálií, které chrání buňky před poškozením. Výsledkem je, že u lidí, kteří se stravují pouze rostlinně, bylo prokázáno nižší riziko výskytu rakoviny o více jak patnáct procent.
- U lidí stravujících se rostlinně bylo prokázáno také snížení krevníko tlaku, systolického o 3,12 mmHg a diastolického o 1,92 mmHg. Měli tak lepší výsledky než lidé konzumující maso i vegetariáni.
- Vysoký obsah vlákniny v kvalitních rostlinných potravinách je přínosný pro střevní bakterie, které mají zásadní vliv na celkové zdraví organismu. Vláknina má navíc pozitivní vliv na imunitní systém a funkci střev.
- Více studií dokazuje, že některé antioxidanty obsažené v rostlinách mohou účinně vychytávat volné radikály, chránit buňky, zpomalovat stárnutí a předcházet nemocem jako Alzheimerova choroba.
- Kvalitní rostlinné potraviny – jako listová zelenina, luštěniny nebo celozrnné výrobky údajně snižují riziko mrtvice až o deset procent.